Čtvrtek, Prosinec 12

Zjistili vašemu dítěti celiakii? Poradíme, jak ji dostat pod kontrolu.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zjistili jste, že má vaše dítě celiakii a nevíte, co si počít a kde byste vlastně měli začít, abyste ho ohrožovali co nejméně? Máme několik tipů, jak mít celiakii pod dohledem a zvyknout si na nový chod domácnosti.

Pšenice, žito, ječmen. Tři nepřátelé, kteří vás od teď budou v potravinách strašit a budete se je muset naučit brát jako nepřítele číslo jedna. Zpočátku se možná vy i vaše ratolest budete cítit ztraceně a bezradně, protože přechod na bezlepkovou stranu nebývá jednoduchý a vyžaduje určitou disciplínu, znalosti a chuť experimentovat s domácím vařením.

Lepek v potravině? Vyhodit!

Samozřejmě to, že má alergii potomek neznamená, že automaticky jste celiakem také. Ale. Pokud chcete dítě naučit novému režimu a zvykům co nejméně bolestivě a bez scén, je dobré, když na nějakou dobu se zapojíte do bezlepkové diety také (alespoň v době, kdy bude dítě doma). Vyčleňte si den, kdy veškeré potraviny obsahující lepek vyloučíte ze všech úkrytů, co doma máte a následně je vyhodíte. Pokud se jich nechcete vzdávat, nebo zbytek rodiny nesouhlasí s přechodem na bezlepkovou stravu, ukryjte je alespoň na bezpečné místo, kde se k nim nemocný člen domácnosti nedostane a nebudou ho lákat.

Nedávejte bezlepkové a lepkové potraviny na společný talíř, do jednoho sáčku, do jedné nádoby, nekrájejte na společném prkénku (tedy nekrájejte bezlepkový chleba po lepkovém, obráceně samozřejmě ano), nemíchejte bezlepkové a lepkové pokrmy stejnou vařečkou, nenabírejte stejnou lžící apod.

Ovoce a zelenina má v domácnosti zelenou

Zvyknout si na novou stravu nebude jednoduché, převážně jedná-li se o bezlepkové pečivo. Jistotou, po které vždy můžete sáhnout, je čerstvá a nebo vařená zelenina či ovoce. Máte jistotu, že v nich lepek určitě není a dodáte dítěti dostatečný počet minerálů, vitamínů a vlákniny.

Gastroenterologové se shodují na tom, že přibližně 1/3 dětí a mladistvých dietu nedrží nebo ji soustavně porušují.

Bezlepkové výrobky

Naštěstí i výrobci potravin zaznamenali zvyšující se nárůst celiaků a obchodní pulty se pomalu začínají těmito specializovanými výrobky zaplňovat. Bohužel musíte počítat s tím, že zpočátku v obchodě strávíte mnohem více času, než tomu bylo doposud. Proč? Od teď se totiž stanete v obchodě čtenářem mnohdy velmi malých písmenek, které budou napovídat, jestli dítě potravinu smí, nebo ne. Každou potravinu je zapotřebí důkladně zkontrolovat před tím, než ji dáte svému dítěti. Jistotou jsou výrobky označené logem celiaků – přeškrtnutým klasem. Pokud nechcete trávit minuty až hodiny v obchodě navíc, další alternativou je koupě bezlepkových produktů z internetu. Zde si v klidu složení můžete prostudovat a vyfiltrovat jen ty bezlepkové, aniž byste se museli bát, že sáhnete vedle.

Hledejte lepek i tam, kde byste ho nečekali.

Lepek může být všude

Při hledání lepku je důležité mít na mysli, že může být i tam, kde by jste ho opravdu nečekali – ledová káva, jogurty, uzeniny aj. Pokud máte doma v ledničce nezkontrolované výrobky, je potřeba vyčlenit sektor, kde bude dítě vědět, že najde potraviny určené výhradně pro něj. Zkontrolujte veškeré etikety všech výrobků, ať máte jistotu, že žádné z potravin, která se v lednici vyskytuje mu nebude zle a může ji bez obav zkonzumovat.

Pozor na výrobky, kde je uvedeno: „může obsahovat stopy lepku“ (není-li tam současně bezlepkové logo), „vyrábí se v závodě, kde se zpracovává pšenice“ apod.

Hlavně klid

Je přirozené, pokud jste nesví z nově nastalé situace. Přechod na bezlepkovou stravu bývá doprovázen mnoha strastmi, odmítáním ze strany dětí a častou frustrací ze strany rodičů. Věřte, že nejste ani první, ani poslední, kteří se musí bezlepkové dietě podřídit. První pokusy o bezlepkové vaření a pečení nedopadají nijak slavně a do soutěže se asi s nimi zřejmě také hned nepřihlásíte. Tak jako většina nových věcí i přechod na bezlepkovou stravu vyžaduje čas a trpělivost.

Používejte zdravý rozum, jednejte s rozvahou, nepodléhejte panice, pocitu bezmoci, vlastní neschopnosti ani vlastní neomylnosti.

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na