Čtvrtek, Červen 4

Proč je důležitý spánek a jaký vliv má na naše tělo?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

V hektickém životním stylu, ve kterém mnozí z nás dlouhodobě žijeme, častokrát přemýšlíme, kde bychom získali tolik potřebný čas. Mnohdy si bereme čas tam, kde se domníváme, že ho není tolik potřeba – u spánku. Tento způsob získávání času, ale není pro tělo vůbec ten nejvhodnější. 

Víte, že více než 30 % lidí spí denně méně než 7 hodin? Řada lidí má subjektivní pocit, že jim spánek nic nepřináší, že je to pouze prostředník k tomu, aby tělo mohlo další den fungovat a proto spánku není tolik potřeba. Vždyť tělo skvěle fungujete i po 5 hodinách spánku, tak proč si jich dopřávat hned osm? Skutečnost potřeby spánku je ale pro tělo zásadní. I když se může zdát, že tělo je během spánku neaktivní a nic nedělá, opak je pravdou. Tělo během spánku vykazuje činnosti o kterých jste možná zatím ani nevěděli. Konkrétně provádí opravy poškozených tkání a produkuje hormony.

Pokud se tedy snažíte zhubnout, dodržujete správné stravovací návyky, cvičíte a i přesto se nedaří přebytečná kila shodit, může být problém právě nedostatečné množství spánku, nebo v jeho kvalitě.

Tělo produkuje dva důležité hormony, které mají zásadní vliv na hubnutí – jedná se o leptin a gherlin. Zatímco leptin má na svědomí pocit nasycenosti, gherlin touhu jíst podporuje.

V případě, že leptin díky nedostatečnému spánku vykazuje nižší hodnoty v těle, nastupuje hormon gherlin do vyšší úrovně. Jakmile tato skutečnost nastane, dostanete chuť na něco sladkého a tělo si vyžaduje jídlo obecně.

Čtyřikrát až šestkrát za noc se u člověka vystřídají dvě spánkové fáze – REM a NREM. Během REM fáze se dostanete nejblíže bdělému stavu, rychle pohybujete očima a zdají se vám sny a během NREM fáze upadnete do hlubokého spánku.

Co může mít nedostatek spánku na svědomí?

 • Vznik obezity,
 • nedostatečná energie,
 • zvýšené riziko vzniku cukrovky II. typu,
 • větší náchylnost k srdečním onemocněním,
 • snížená schopnost těla vyrovnat se se záněty,
 • u mužů snížení hladiny testosteronu,
 • vznik depresí a emoční disbalance,
 • potíže se soustředěním.

Pokud jste se rozhodli, že nyní začnete spát doporučovaných 7-8 hodin denně, je potřeba se zamyslet nejen nad délkou spánku, ale také nad jeho kvalitou.

Zkrácení spánku o pouhou hodinu může mít za následek poruchy soustředění a může také prodloužit váš reaktivní čas.

Jak zlepšit kvalitu spánku

Základním pravidlem, kterého byste se měli vyvarovat před tím, než si půjdete lehnout je tzv. přestimulování vaší hlavy a mozku. Pokud máte v práci neodkladné úkoly, stres, nebo cítíte, že musíte další den udělat řadu úkolů, podvědomě na to stále myslíte a hlavu tím i před spánkem zaměstnáváte. Pokud cítíte, že je již čas si jít lehnout, pro tělo je důležité, aby minimálně 45 min před tím, než jej ke spánku uložíte, jste mu dopřáli klid a na spánek ho připravili. Většina domácností je v dnešní době vybavena elektronikou, která vyzařuje tzv. modré světlo, před kterým důrazně varují nejen lékaři, ale i psychologové. Modré světlo vycházející z elektronických přístrojů má negativní vliv na tvorbu hormonu melatoninu, jehož primární funkcí je regulace spánku.

Doktor Buxton a jeho kolegové analyzovali data od více než 50 tisíc dospělých Američanů, kteří se zúčastnili národního zdravotního průzkumu. Výsledky ukázaly, že spánek kratší než šest hodin a delší než devět hodin byl v porovnání se spánkem mezi sedmi a osmi hodinami za noc spojen se zvýšeným rizikem výskytu chronických onemocnění, včetně obezity, cukrovky a vysokého krevního tlaku.

Tipy  pro klidný a kvalitní spánek

 • Místnost ve které spíte by měla mít vnitřní teplotu v rozmezí mezi 18 – 20 stupni Celsia,
 • pokud bydlíte blízko tramvají, vlaků, nebo jiném prostředí, které je hlučné a mohlo by mít za následek nedostatečně kvalitní spánek, popřemýšlejte o koupi špuntů do uší,
 • ideálním prostředím je místnost s absolutní tmou – zatahujte na noc vždy žaluzie a zamezte tak pouličním lampám a světlům aut, aby vás rušili,
 • pokud aktivně sportujete, doporučuje se poslední fyzickou aktivitu ukončit 2 hodiny před samotným spánkem, aby stihl klesnou hormon kortizol (stresový hormon) a také teplota těla,
 • poraďte se s lékárníkem, nebo prodavačem v obchodě s čaji a dopřejte si před spánkem kvalitní bylinkový čaj, který uklidní mysl a připraví tělo do klidového před spánkového stavu,
 • dopřejte si večeři alespoň 3 – 4 hodiny před ulehnutím,
 • i matrace na které spíte může mít negativní vliv na kvalitu spánku – zavzpomínejte, jak dlouho ji máte a jestli není čas na koupi nové.

Studie prokázaly, že nedostatek spánku u dospělých jedinců zvyšuje riziko obezity až o 80 %.

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na