Pátek, Duben 3

Proč chodit do sauny a jaké má účinky pro tělo?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sauna je známá především pro své blahodárné účinky na naše tělo a organismus. Pravidelným saunováním nejen že posilujeme naši obranyschopnost, ale snižuje se také výskyt různých onemocnění. 

Označení sauna pochází z finštiny a je označením pro lázeň pro kterou je typické, že se lidé střídavým pobytem v prostředí horkého a suchého vzduchu intenzivně potí a následně se ochlazují ve studené vodě, popřípadě studeném vzduchu, nebo ochlazovacím bazénku.

Než se vydáte do sauny, je potřeba zvážit svůj zdravotní stav. Sauna je určena výhradně pro zdravé jedince, u nemocných se doporučuje konzultace s lékařem.

Proč chodit do sauny a jaké má účinky pro tělo?

Zbaví tělo těžkých kovů

Používáním deodorantů, antiperspirantů a také sedavým způsobem života dochází k zamezení přirozeného vyplavování škodlivin, pocení. Při saunování se tělo uvede do stavu detoxikshutterstock_220294276ace, kterou bychom měli procházet standardně během dne. Použitím vysokých, ale pro tělo snesitelných vysokých teplot sauna prohřeje tělo na teplotu, která stimuluje miliony potních žláz a díky tomu se spustí očistný proces. Pot člověka je tvořen převážně z vody, ale jeho součástí jsou také kovy nikl, olovo, měď a rtuť.

Tip pro ženy: máte pocit, že i přes pravidelnou péči a používání kvalitního krému je vaše pleť v zimě mdlá s šedivým nádechem? Zdravý a krásný vzhled vám pomůže navrátit právě saunování v zimě. Během pocení tělo vyplavuje škodlivé látky (toxiny), a tím nejen že se budete zdravěji cítit, ale budete i zdravěji vypadat.

Posílení imunity

Zvyšování teploty těla se spouští přirozený proces hojení. Nastává situace, kdy se v našem těle zrychlí krevní oběh, buňky produkují větší množství kyslíku a imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, které v těle bojují s viry a infekcemi. Opakovanými návštěvami v sauně si můžete vysoký počet bílých krvinek dlouhodobě udržet a podpořit tak své zdraví.

Sauna a hubnutí

Sauna bývá velmi často spojována s hubnutím. Pravidelný pohyb sice sauna nenahradí a pokud jste v redukci, určitě nelze spoléhat pouze na saunování, abyste se zbavili přebytečného tuku v těle. Pravdou ale je, že pravidelná návštěva sauny výrazně přispívá k regeneraci těla a zbavuje ho škodlivých látek, které způsobují i usazování podkožního tuku.

Lepší nálada a snížení bolesti

Díky zvýšené teplotě se z našeho těla vyplavují endorfiny, neboli hormon navozující dobrou náladu. Tento hormon je přirozeným sedativem, který zklidňuje mysl, tiší bolest a dopřává našemu tělu pocit relaxace. Není tedy divu, pokud odcházíte ze sauny a cítíte se jednoduše skvěle jak na těle, tak na duši.

Aktivizace mozkových buněk

Zvýšením teploty těla uvedeme náš mozek do tzv. stavu neurogeneze. Neurogeneze je proces, při kterém vznikají nové mozkové buňky. Zvýšená mentální kapacita a schopnost lépe se učit, patří k dalším pozitivním vlivům pravidelného saunování.

Chodíte i vy pravidelně do sauny? Láká vás saunování, nebo k němu máte spíše výhrady? Napište do komentáře.

 

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na