Čtvrtek, Únor 27

Pozdrav slunci – skvělý start do nového dne

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tato nejznámější jogínská sestava se cvičí na celém světě po mnoho let a má již mnoho obměn. Pozdrav slunci dodává tělu energii a rovnováhu. Za pár minut se budete cítit skvěle, odpočatě a plní síly.Pozdrav slunci je sestava na sebe navazujících ásan (ásana znamená zaujmout na delší čas určitou tělesnou polohu a cítit se v ní příjemně a uvolněně), které ve své kombinaci tvoří jednotný apozdrav_slunci_225836668 dynamický celek. Pozdrav slunci není složité se naučit a je vhodný zejména pro začátečníky – neznamená to ale, že by nemělo přínosy i pro pokročilé, kteří už se jógou nějakou dobu zabývají. Jeho pravidelné provádění prospěje úplně každému. Pozdrav slunci procvičí celé tělo, posílí svaly, podpoří trávení a dodá energii pro celý den. Abyste užitek maximalizovali, je doporučováno cvičit pozdrav slunci ráno před snídaní. Pokud to ale nejde, je možné cvičit kdykoliv během dne, zásadně ale ne dříve než hodinu a půl po jídle.

Pozdrav slunci se v angličtině nazývá “the sun salutation”, ale setkat se můžete i s originálním indickým názvem “surja namaskar”.

Jak cvičit pozdrav slunci?

Pozdrav slunci je série 12 ásan, které cvičíme v předepsaném pořadí a dynamicky tak, abychom plynule přecházeli z jedné do druhé. Přitom prvních pět a posledních pět pozic je stejných, pouze zrcadlově obrácených, přičemž v druhé polovině cvičení je provádíme v opačném pořadí než na počátku. První ásana je tedy zároveň poslední ásanou, druhá ásana je předposlední ásanou a tak dále.

Pro názornost a správnost jednotlivých ásan doporučujeme shlédnout následující video.

Pokud vás jóga zaujala a rádi byste se o ní dozvěděli více, přečtěte si náš článek zaměřený na jógu pro začátečníky.

Cvičíte pozdrav slunci pravidelně? Cítíte se během dne lépe a vyrovnaně? Podělte se s námi o své zkušenosti s jógou níže do komentářů a řekněte ostatním proč právě jóga je vaší srdeční záležitostí.

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na