Čtvrtek, Únor 27

Pomelo, neboli Šedok – ovoce s minimem kalorií vhodné do redukční diety

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pomelo se v České republice těší stále větší oblibě a popularitě. Tento kulatý plod stromu Pomela latinsky Citrus maxima je mezi citrusovými plody ten největší a dosahuje hmotnosti až 5 kg. U nás se setkáme především s plody do jednoho kilogramu.

Pomelo je známým citrusovým plodem, méně oblíbeným díky náročnějšímu způsobu loupání, než je tomu například u pomeranče, nebo mandarinek. Podaří-li se vám ale probojovat k samotnému plodu, nebudete litovat. Šťavnaté Pomelo je bohaté na vodu a obsahuje minimum kalorií (na 200 g  představuje pouhých 350 kJ (83 kcal). Jste-li v redukční dietě, můžete jej bez výčitek zahrnout do svého jídelníčku.shutterstock_232305529

Pomelo poskytuje asi 30 % doporučené denní dávky vitaminu C.

Z významných látek je Pomelo bohaté na draslík a železo. Z vitaminů je to potom vitamin A a C. Snižuje krevní cukr a cholesterol a je rovněž skvělým pomocníkem při kocovině, zahlenění, žaludečních problémech a na ošetření otoků.

Zajímavost: označení Šedok pochází z anglického pojmenování pro Pomelo – Shaddock. Je pojmenováno po námořním kapitánu Shaddockovi, který semena Pomela přivezl v 17. století na tehdejší britskou kolonii Barbados.

Denně bychom měli zařadit do našeho jídelníčku alespoň jeden kus ovoce. Pokud k němu přidáme ještě zeleninu a celozrnné pečivo, splníme tím doporučovaný denní příjem vlákniny. Ten by se měl pohybovat v rozmezí 25-30 gramů tzn. cca 450-500 g ovoce a zeleniny za jeden den.

Pomelo se na trhu prodává s výrazně rozdílnými cenami. Důvodem odlišných cen je především velikost nabízeného ovoce. Nenechte se proto zmást letáčkem ze supermarketu, ve kterém je nabízeno Pomelo za velmi nízkou cenu, oproti Pomelu z tržnice, či od obchodníka s ovocem a zeleninou.

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na