Čtvrtek, Únor 27

Mýty o sportu a hubnutí – 1. část

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

V dnešní době se můžeme setkat se spoustou polopravd a kontroverzních názorů, které neustále vyvrací, nebo potvrzují již dávno známá fakta. Člověk kolikrát už ani neví, která že potravina je vlastně na hubnutí ta správná, protože v časovém rozmezí se objevují recenze, které si navzájem odporují. Jeden tábor věrně stojí po boku ovesných vloček, kdy jiný tábor vůči nim vznáší odpor a do diety je ohodnocuje jako tabu.

Rádi bychom vám podali informace o mýtech, které mezi lidmi kolují.

Pokud nebudu trénovat, svaly se přemění v tuk

Svalové a tukové buňky jsou velmi rozdílné a nemohou se mezi sebou jakkoliv zaměňovat. Svaly se nemohou měnit v tuk. Pokud dlouhodobě nejsme fyzicky aktivní, dochází v těle ke shutterstock_280859327změně kompozice, kdy svaly ochabnou a tukové buňky narostou. Pokud svaly nepoužíváme, svaly tzv. atrofují – ztratí svůj objem a velikost, říká Steven Loy Ph.D. – profesor na fakultě kinesiologie při kalifornské státní univerzitě v Northridge. Protože tělo si rádo udržuje konstantní váhu a nemá rádo váhové výkyvy, místo atrofovaných svalů dochází k nárůstu tukových rezerv, které mají kompenzovat ztrátu svalu. Výsledkem je, že pokud necvičíme, získáme větší podíl tuku v těle, ale nemůžeme jej získat přeměnou ze svalů.

Nepotím se = nehubnu

Lidský organismus se potí kvůli tomu, aby se ochlazoval. Čím více se člověk potí, tím více se z těla odvádí vody a soli (minerály). Pocení je závislé především na vnějším prostředí, teplotě a vlhkosti. Pokud vykonáváte náročnější trénink, může to znamenat, že se budete potit více, ale je to především intenzita cvičení, která tento efekt způsobí. Pokud byste se věnovali intenzivnímu tréninku v přetopené místnosti, docílíte toho, že se sice budete potit více, ale neznamená to, že spálíte více kalorií, než u klasického tréninku při běžné pokojové teplotě.

Je prokázáno, že ještě 48 hodin po fyzické aktivitě je rychlost metabolismu vyšší a tělo spaluje více kalorií.

Běhání na páse je stejné jako běhání venku

shutterstock_138987068Lektor na fakultě  fyziologie člověka při Gonzaza University ve Washingtonu říká: běhání na páse nemůže být stejně efektivní, jako běhání venku. Běhání venku je z pohledu běžce náročnější a je důležité nezapomínat na další faktory, které mu jeho běh ztěžují – např. vítr, terénní nerovnosti aj.

Během proti větru nebo na nerovné ploše zapojujete více svalů a tento běh vyžaduje také více energie z těla. Když se to sečte, spálíte běháním venku asi o 10 procent více kalorií, než při uběhnutí stejné vzdálenosti na běžeckém páse v posilovně.

S prázdným žaludkem necvičit?

Cvičení na lačno má dva rozdílné tábory, které se navzájem neshodují. Jeden tábor nedá na toto cvičení dopustit a ten druhý ho nesnáší a první tábor nechápe. Pokud váháte ke kterému táboru se přidat, doporučujeme si cvičení na lačno vyzkoušet sami na sobě. Mnohým lidem se stává, že cvičení na lačno v nich vyvolává závratě, snížení krevního tlaku a nevolnost. Pokud máte tyto pocity, můžete ještě před cvičením zkusit sníst banán, který tělu dodá energii a tzv, ho nakopne pro sportovní výkon.

Po spánku má tělo vyčerpané zásoby svalového glykogenu a při nízké intenzitě zátěže a krátké dávce tréninku by mělo využívat energii z tuků. Pro ranní trénink nalačno platí, že musí být v nízké intenzitě zátěže (kolem 70 % maximální tepové frekvenci) i v nízké dávce (20 – 30 min).

Zhubnu jen určitou partii

Ačkoliv by to bylo skvělé, tělo tak bohužel nefunguje. Pokud nejste spokojeni s partií na svém těle, bohužel na ni lokálně nikdy nezacílíte tak, aby došlo k úbytku tukových zásob jen v problematické oblasti. I přes variabilitu různých cviků, výzev a podobných fitness lákadel je nereálné, že by tělo sáhlo do tukových buněk tam, kam si zrovna přejeme.

Strečinkem ke zraněníshutterstock_342485483

Strečink není pro tělo tak přínosný a účinný, jak se často domnívá široká veřejnost. Na toto téma byla provedena řada výzkumů a měření a závěr je jednoznačný – strečink nemá prakticky žádný vliv na to, zda budou sportovce po zátěži bolet svaly či nikoliv.

Mylné domněnky o kladném vlivu strečinku rovněž potvrzují statistiky studií z roku 1994 na American College of Sport Medicine. Na zkoumaném vzorku běžců maratonu v Honolulu bylo zjištěno, že překvapivě počet zraněných běžců byl vyšší ve skupině těch, kteří strečink před závodem necvičili, než ve skupině běžců, kteří strečinkové cvičení aplikovali. Podobné výsledky v průběhu let potvrdili i další studie a výzkumy.

 

Sdílet článek pomocí:

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na