Pondělí, Květen 25

Hubnutí se zeleným čajem Matcha

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pokud jste milovníky zeleného čaje, určitě Vám neunikl v dnešní době často zmiňovaný zelený čaj Matcha. Pokud zvažujete jeho koupi, přečtěte si o jeho účincích pro vaše zdraví, ať zjistíte, zda je pro vás vůbec vhodný.

Co je to Matcha a jeho složení

Matcha je zelený mletý čaj s velkým množstvím živin nazývaný v dnešní době také jako superpotravina. Dva jeho šálky dodají dospělému člověku denní porci antioxidantů. Hned na začátek bychom si měli říct, čím je čaj Matcha jiný, než běžný zelený čaj. U běžného zeleného čaje se listy po vyluhování vyhazují, ale listy matcha se našlehají s vodou a pijí se. Literatura uvádí, že takto připravený čaj je až 10x silnější než obyčejné sypané čaje a čaje v sáčku. Díky mleté struktuře čaje dochází ke zvýšené konzumaci antioxidantů, minerálů (vápník, draslík, železo), vlákniny a vitamínů (vitamín E a C).

Dalšími dvěma látkami, které zelený čaj Matcha obsahuje jsou  l-theanin a theofyllin. L – theanin je látka, která v mozku dokáže navodit stav relaxace, aniž by docházelo k ospalosti. Druhá aminokyselina Theofylin je stimulant, který působí blahodárně na nervovou soustavu.

Jaké má Matcha účinky?
  • zlepšuje soustředěnost
  • dodává do těla energii
  • snižuje krevní tlak a cholesterol v krvi
  • napomáhá hubnutí a snižuje chuť k jídlu
  • pomáhá spalovat tuky a zrychluje metabolismus
  • slouží jako prevence před vznikem rakoviny a zubního kazu
  • působí pozitivně na nervy, uklidňuje mysl
  • má detoxikační účinky
  • zpomaluje stárnutí

Matcha a hubnutí

Zelené čaje mají obecně dobrý vliv na hubnutí kvůli obsahu katechinů. Matcha má katechinů a hlavně EGCG nejvíce ze všech zelených čajů a proto můžeme předpokládat, že jeho vliv na hubnutí bude mít největší efekt (tuto skutečnost potvrzují i některé studie prováděné na celém světě). Čaj zrychluje metabolismus až o 45 %, spaluje tělesný tuk, odvodňuje a zmenšuje chutě na jídlo. Denně byste měli vypít dva až tři šálky čaje, přičemž jedna porce by měla mít 2 gramy Matchi.

Jak správně připravit Matcha Tea?

Z přípravy čaje Matcha je důležité používat k tomu určené a správné přípravky. Při přípravě je nevhodné používat kovovou lžičku nebo kovovou nádobu (mohly by zničit účinky čaje). Na přípravu je potřeba miska, bambusová metlička a samotný čaj.

Nejlépe bambusovou lžičkou naberte dvě až tři lžičky čaje (2 gramy), které zalijte vodou (100 ml), vodu nejprve uvařte a poté nechte zchladnout na 75°C. Poté čaj našlehejte metličkou, dokud nezhoustne. Nato čaj vypijte. Dospělý člověk by neměl vypít více než 6 šálků denně. Děti a těhotné ženy by neměly vypít více než dva šálky za den.

366090221_matcha

100 g čaje Matcha stojí přibližně od 400 Kč. Záleží na kvalitě koupeného čaje. Za nejlepší kvalitu je považován japonský Matcha Tea.

přibližně

Vyzkoušeli jste již čaj Matcha? Chutná vám? Napište své zkušenosti do diskuze nebo poraďte ostatním, kde je ho možné koupit.

 

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na