Čtvrtek, Červen 4

Jak správně vybrat inline brusle?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jízda na kolečkových bruslích zažívá v posledních letech obrovský boom. Není divu. Rozvíjející se síť cyklostezek a inline stezek zpřístupňuje vhodný terén stále větší části populace a tak zatímco dřív bylo velmi těžké najít odpovídající terén pro inline, dnes lze vyjet na kolečkových bruslích téměř za každým městem.

Slovníček pojmů: Pojmem inline se rozumí kolečkové brusle pro nezimní sezonu, kde kolečka jsou uspořádána v řadě za sebou.

S rostoucí poptávkou po bruslení logicky roste i nabídka bruslí. V kamenných obchodech a e-shopech existují desítky kategorií, druhů a typů od mnoha výrobců a pro nezkušeného laika je velmi obtížné se v nabídce zorientovat. Pokud se tedy při výběru bruslí nechcete stát rukojmím prodavače, doporučujeme se seznámit alespoň se základními parametry, podle kterých brusle vybírat.

Na co brusle potřebujeme a co od nich očekáváme?

Všechny inline brusle lze rozdělit podle použití do několika kategorií. Někteří prodejci nebo e-shopy mohou používat i odvozené kategorie a nebo jiné pojmenování téže kategorie (není to špatně), ale většinou se setkáte s následujícím rozdělením.

fitness_brusleFitness

Jedná se o kategorii obsahující nejpoužívanější typ bruslí pro běžné bruslení většiny uživatelů na cestách, cyklostezkách a inline stezkách. Samotný název „fitness“ napovídá, že brusle jsou určeny ke zlepšování fyzické kondice, fitness bruslení a k rekreačnímu odpočinkovému bruslení.

Brusle jsou zkonstruovány tak, aby byly dostatečně lehké a pohodlné. K tomu, aby dobře vyrovnávaly terénní nerovnosti a zároveň umožnily dosáhnout dostatečné rychlosti, obsahují fitness brusle kolečka relativně většího průměru 80-84 mm. Průměr koleček může být ale i větší (90 mm), což zvyšuje rychlost bruslí, na druhou stranu ale snižuje jejich ovladatelnost. Brusle také obvykle na pravé botě obsahují patní brzdu pro snazší zastavení.

Celkově lze říci, že fitness brusle jsou univerzálním typem bruslí pro nejširší skupinu bruslařů, které v sobě zahrnují  kompromis mezi pohodlím bruslaře, dostatečnou rychlostí a ovladatelností. Pokud tedy potřebujete brusle pro rekreační nebo fitness bruslení na asfaltových silnicích, inline stezkách či cyklostezkách, je tato kategorie určena právě vám.

rychlobrusleniSpeedskating neboli rychlobruslení

Jak už název napovídá, jedná se o brusle určené pro rychlou jízdu. Mají nízké a lehké botičky a velký průměr koleček (100 mm a více), což zvyšuje jejich rychlost. Při jízdě dobře drží směr, ale díky tomu jsou podstatně hůře ovladatelné než např. fitness brusle. Tento druh bruslí je určen především pro zkušené bruslaře na delší a rychlejší tratě nebo na speciální závodní okruhy.

agressiv_brusleAggressive

I v tomto případě název kategorie lecos napovídá. Jedná se o brusle určené pro agresivní jízdu. Používají se prakticky výhradně pro jízdu ve skate parcích, na u-rampách apod. a jsou vhodné na skákání a pro provádění akrobatických prvků. Konstrukčně mají poměrně pevnou a odolnou botu, jsou poměrně těžké, mají zpevněný rám a menší průměr koleček. Jsou pomalejší než např. fitness brusle a jsou nevhodné pro použití na stezkách nebo delší trasy (více se nadřete a méně ujedete). Brusle nejsou vhodné pro úplné začátečníky.

hokej_brusleHokej

Brusle určené a zkonstruované na inline hokej. Konstrukčně je základ odvozen od ledních bruslí. Rám je odolný, hliníkový a brusle je dobře ovladatelná zejména z pohledu časté změny směru jízdy a z pohledu rychlého startu a brzdění. Kolečka jsou měkčí. Tento typ bruslí je zcela nevhodný na stezky a pro kondiční bruslení, protože tvar boty a brusle jako takové je určen pro zcela jiný druh zátěže a sklon bruslaře.

Nordic skating někdy též off-road

Jedná se o kategorii terénních bruslí, které jsou určeny do hrubšího a nerovného terénu, kam by nebylo možné použít normální, například fitness inline brusle. Nordic skating brusle lze použít na polních cestách, lesních stezkách, mírně kamenitých cestách apod.

Konstrukce nordic skating bruslí spočívá pouze ve dvou kolečkách – vepředu a vzadu. Kolečka jsou často nafukovací a mají velký průměr (cca 150 mm). Díky tomu mohou snadno vstřebávat a překonávat terénní nerovnosti. Pocit při bruslení na nordic skating připomíná jízdu na běžkách v zimě. U těchto bruslí se také používají (podobně jako u nordic-walking) hole do rukou, které jsou přizpůsobeny pro odraz do pevného podkladu.

Nordic_skating

Nordic skating brusle lze použít na polních cestách, lesních stezkách, mírně kamenitých cestách apod.

Bruslení na těchto bruslích může v závislosti na terénu být poměrně fyzicky náročné a díky zapojení rukou lze nordic skating považovat za komplexnější fitness kondiční aktivitu spojenou s příjemným pobytem na čerstvém vzduchu v přírodě.

I přes označení off-road, má samozřejmě i tento druh bruslí své terénní limity. Nemůžete očekávat, že se s nimi vydáte na dobrodružné vysokohorské inline bruslení. Obecně lze říct, že se s nordic skating bruslemi dostanete v létě tam, kam v zimě s běžkami.

Kolečka

Kolečka jsou u kolečkových bruslí prvkem, který spojuje nohu bruslaře s terénem a je proto dobré o nich vědět alespoň několik základních informací.

Velikost koleček

Důležitým parametrem koleček je jejich velikost, resp. průměr udávaný v mm. Obecně platí, že čím větší je průměr koleček bruslí, tím jsou brusle rychlejší a lépe drží směr. Větší kolečka rovněž lépe vstřebají nerovnosti povrchu a lépe překonají drobné nerovnosti terénu. Na druhou stranu s většími kolečky jsou brusle hůře ovladatelné (hůře se s nimi mění směr a dynamika jízdy). Naopak brusle s menšími kolečky jsou lépe ovladatelné, ale jsou pomalejší a náchylnější k zaseknutí kamínků mezi kolečky.

Začátečníkům a mírně pokročilým bruslařům se doporučují kolečka o průměru 80 – 84 mm, pokročilejší bruslaři pak mohou volit kolečka od cca 90 mm a více.

Tvrdost koleček

Kolečka jsou vyráběna z litého polyuretanu (měkký plast) a jako taková mohou mít různou tvrdost. Obecně platí, že čím jsou kolečka tvrdší, tím jsou rychlejší, ale méně absorbují nerovnosti terénu (jsou nepohodlná na nerovném terénu). Naopak měkčí kolečka jsou pomalejší, ale pohodlnější (dobře absorbují drobné nerovnosti terénu). Rovněž platí, že čím jsou kolečka měkčí, tím rychleji se opotřebovávají.

Tvrdost koleček je označována číslem a písmenem A, například 78A, 85A apod., přičemž čím nižší je číslo, tím jsou kolečka měkčí a naopak. Měkká kolečka s tvrdostí 78A jsou určena pro děti nebo lehčí osoby, kolečka s tvrdostí 82A jsou obvykle určena pro ženy a kolečka s tvrdostí 85A  a více pak pro muže nebo těžší osoby. Z uvedeného tedy mimo jiné plyne, že čím je bruslař těžší, tím tvrdší by měl volit kolečka.

Parametr tvrdosti koleček je ale při výběru nových bruslí nepodstatný. Nové brusle jsou většinou nějakými kolečky osazeny a nelze je při koupi vyměnit. Je proto alespoň dobré vědět, jak tvrdá kolečka to jsou a při budoucím dokupování koleček (poté co se ojezdí) se pak rozhodnout pro tvrdší nebo měkčí na základě předchozí zkušenosti.

Ložiska koleček

Kvalita ložisek je pro jízdní komfort velmi důležitá. Kvalitní ložiska se plynule otáčí, nesekají se, mají malý valivý odpor a jsou dobře zpracovaná a odolná proti zanášení a nečistotám, které mohou časem otáčení koleček zcela paralyzovat. Naopak nekvalitní ložiska se časem zanesou, obtížně se otáčí, mohou se zasekávat a jízdní komfort s nimi je velmi nepohodlný.

Kvalita ložisek se označuje zkratkou ABEC1 až ABEC7, přičemž ABEC1 označují nejméně kvalitní ložiska, zatímco ABEC7 jsou ty nejkvalitnější. Pro běžné fitness použití jsou dostatečně kvalitní již ložiska v rozsahu ABEC3-ABEC5.

I v tomto případě platí, že při koupi bruslí nelze vybrat individuální kolečka a proto se musíme spolehnout na taková ložiska, jaká do koleček dodal výrobce bruslí. Na druhou stranu kvalitní výrobci obvykle dodávají kolečka s kvalitními ložisky. Značkový výrobce bruslí si nedovolí dodat nekvalitní ložiska a vůbec nekvalitní kolečka jako taková. Platí tedy, že pokud si vyberete dobré brusle, nemusíte se vůbec ložisky koleček a jejich parametry zabývat. Pokud jsou brusle jako celek nekvalitní, pak parametr kvality ložiska stejně nebude relevantní, neboť zkušenost ukázala, že méně poctiví výrobci neuvádí tyto údaje objektivně. Navíc laik nemá prakticky žádnou šanci zjistit, zda je ložisko v kolečku kvalitní či nikoliv.

Cena

Cena je při výběru bruslí velmi zásadním parametrem. Přestože cenu částečně ovlivňuje obchodní politika marží a slev jednotlivých prodejců (a cena jednoho typu bruslí se může v různých obchodech lišit), v zásadě v tomto oboru stále platí, že čím jsou brusle dražší, tím jsou obvykle kvalitnější. Značkoví a kvalitní výrobci používají odzkoušené materiály a technologie, které něco stojí a to se projevuje na ceně konečného výrobku.

Velký pozor na slevové akce zejména v supermarketech nebo na některých e-shopech. Pokud cena bruslí dosahuje poloviční nebo i nižší ceny než je průměrná cena bruslí v ostatních obchodech, není něco v pořádku. U podezřele levných bruslí pak obvykle brzy zjistíte, že začnou drhnout ložiska, kolečka se neadekvátně opotřebovávají, noha se může potit, nevětrá, přesky na botě se lámou, brusle jsou těžké apod. Ušetřené peníze tak brzy začnou „bolet“ v podobě nekomfortního užívání, reklamací a problémů.

Kolečkové brusle jsou sportovním náčiním, které je při práci poměrně hodně zatížené a proto technologie výroby a použité materiály hrají velkou roli na délku jejich životnosti.

Teoretických znalostí už bylo uvedeno poměrně dost. Zkusme se tedy vrátit k původní otázce „Podle čeho tedy nakonec vybírat kolečkové brusle?“

Podle čeho vybírat kolečkové brusle?

Při výběru bruslí se zaměřte na tři základní parametry.

  1. Typ bruslí. Dobře zvažte, kde a jak často budete brusle používat. Velmi pravděpodobně asi budete nakupovat brusle typu „fitness“.
  2. Velikost koleček. Zvažte, jak velká kolečka potřebujete a jaká je maximální velikost koleček, které je možné do bruslí namontovat. Jak již bylo uvedeno, čím větší kolečka, tím rychlejší brusle, ale horší ovladatelnost. Jste-li začátečníci či mírně pokročilí, doporučujeme kolečka o průměru 80 – 84 mm, pokročilejší bruslaři pak mohou volit kolečka od cca 90 mm a více.
  3. Cena. I přesto, že budete šetřit, nezapomeňte, že kvalitní brusle něco stojí a ty nejlevnější obvykle nebývají nejlepší. U bruslí víc než kdekoliv jinde platí, že se stojí za to trochu připlatit.
  4. Značka jako čtvrtý pomocný parametr. Podobně jako v elektronice a jiných oborech i zde platí, že kvalitní výrobci dokáží dlouhodobě garantovat kvalitní výrobky. Z pohledu dobrého jména výrobce si prostě nemohou dovolit prodávat lidově řečeno „šmejdy“. Toto doporučení určitě nemá za cíl preferovat dražší a „značkové“ výrobky, ovšem na druhou stranu může sloužit jako vodítko pro nákup určitého standardu. Zavedenými značkami bruslí jsou mimo jiné například Fila, K2, Powerslide, Rollerblade a řada dalších.

Podle čeho určitě kolečkové brusle nevybírat?

  1. Podle typu ložisek. Jak již bylo uvedeno, ložiska mají různou kvalitu a své značení. Nicméně vzhledem k tomu, že brusle se obvykle prodávají jako komplet, nemáte množnost jejich výběr ovlivnit. Navíc každé ložisko dříve či později opotřebíte a z této zkušenosti můžete vycházet při výběru nových koleček a tedy i nových ložisek. Pamatujte, že kolečka lze vyměnit poměrně snadno, ale brusle jako celek vám zůstanou takové, jaké jste si vybrali.
  2. Podle tvrdosti koleček. Zde platí stejné pravidlo jako u typu ložisek. Spolu s bruslemi získáte kolečka o určité tvrdosti, která po nějakém čase opotřebíte. Podle této zkušenosti si pak při výměně koleček můžete říct, zda budete chtít spíše tvrdší nebo měkčí kolečka.
  3. Podle designu a barev. Design a barvy samozřejmě hrají určitou roli při výběru bruslí (každý chce na bruslích vypadat dobře a dámy zřejmě budou ladit brusle i se svým outfitem), nicméně z čistě praktického pohledu vybírejte raději podle funkčních parametrů popsaných výše, než pouze podle designu a barev.
Sdílet článek pomocí:

O autorovi

1
Přidejte komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
AffiliateLabz Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
AffiliateLabz
Host

Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂