Čtvrtek, Duben 2

3 druhy alergií, které vám můžou znepříjemnit léto

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sportování pod širým nebem a na čerstvém vzduchu se nic nevyrovná. Tento požitek nám ale může znepříjemnit alergická reakce. Napuchlý nos, uslzené oči, všudypřítomné kýchání a dušnost nepatří zrovna ke stavům, se kterými by se nám dobře sportovalo. Poradíme vám, na co si dát pozor a jak nad alergií zvítězit!

Pylové alergeny nyní zažívají svoji sezónu. Jejich obdobím jsou aktuální měsíce, tedy červen až srpen. Keře, traviny a obiloviny jsou prakticky všudypřítomné a těžko se před nimi schovat. Některá zrnka pylu dokáží tzv. procestovat až stovky kilometrů daleko. Proto nebuďme překvapení, že i když rostlina nekvete v našem okolí, máme na ni alergickou reakci. Nejhorší alergické klima je především ráno. I když by se mohlo zdát, že po ránu je vzduch nejčerstvější, není tomu tak. Ráno je pro alergiky obecně nejhorší dobou, kdy mohou vyběhnout ven, nebo otevřít doma okna – hodnoty pylu v ranních hodinách jsou na svém nejvyšším stupni. Pokud si tedy chcete zaběhat, dát rychlo chůzi a nebo in line, doporučujeme tyto aktivity zahájit v podvečer.

Prach v domácnostech a vysávání by mělo patřit v pylové sezóně k častým aktivitám. Mikročástice alergenů se usazují všude, například i ve vašich vlasech (proto se alergikům doporučuje častější mytí vlasů).

Pylová alergie

Pylová alergie by se dala definovat jako nepřiměřená reakce imunitního systému na větrem šířená pylová zrna různých druhů rostlin (stromů, trav a plevelů). Pylová alergie je označována jako „sezónní alergická rýma“, protože se projevuje pouze v době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Pyl přítomný ve vzduchu se může usazovat na kůži, v očích, nose a průduškách.

U alergiků můžeme pozorovat tyto příznaky:

 • Vodnatá rýma.
 • Dýchací problémy.
 • Zarudlé, popřípadě slzící oči.
 • Ucpaný nos.
 • Svědění a kýchání.

Bylo prokázáno, že u pacientů trpících alergickou rýmou existuje 3,5 krát vyšší pravděpodobnost vzniku astmatu než u zbývající části populace.

Pylový kalendář

Na které alergeny si dát v letních měsících pozor?

 • Červen – nastává zvýšený výskyt kvetoucích trav a obilovin. Kvete: černý bez, řepka olejná – ve vzduchu se vyskytují alergeny šťovíku, kopřivy a jitrocele.
 • Červenec – velmi dominantní jsou pylové alergeny kvetoucích travin. Dalšími jsou: plísně, jitrocel, šťovík, kopřiva, lípa, kukuřice a pelyněk.
 • Srpen – ambrózie a pelyněk. Přetrvává sezóna travin, plus se přidává kukuřice, chmel a kopřiva.
 • Září – dochází k útlumu polétavých alergenů, stále však dominuje ambrózie a pelyněk. Končí období kvetoucích travin, kopřiv a merlíkovitých rostlin.

Alergie na hmyzí bodnutí

Krásná louka, rozkvetlý strom a romantická idylka. Ano, pokud se neobjeví bodavý hmyz a nepřenechá vám své žihadlo. Je ale důležité poznat rozdíl mezi normální reakcí na bodnutí  a na bodnutí s alergickou odpovědí. Když budete umět rozlišit rozdíl, ušetříte si zbytečné starosti i návštěvu lékaře.

Tři typy reakcí na hmyzí bodnutí:

 1. Normální odpověď organismu – projevuje se bolestí, otokem a začervenáním v okolí vpichu.
 2. Rozsáhlejší lokální reakce – zde se objeví větší otok, který se neomezuje jen na místo bodnutí hmyzem. Například při bodnutí do kotníku může otéct celá noha. Přestože tento jev může vypadat dramaticky, většinou nebývá nebezpečný.
 3. Mírná až střední alergická reakce – bolest, zarudnutí, vyrážka ve formě pupínků, mírný až středně těžký otok, svědění, zteplání místa vpichu.
 4. Těžká alergická reakce – ztížené dýchání až sýpání, kopřivka rozšiřující se i mimo místo bodnutí, neklid, úzkost, zrychlený pulz, nevolnost, prudký pokles krevního tlaku.

Těžká alergická reakce se objeví již několik okamžiků po bodnutí a může vést k šoku, srdeční zástavě a bezvědomí během pouhých 10 minut.

První pomoc při bodnutí hmyzem

 • Jedná li se o včelí bodnutí – odstraňte žihadlo (zabráníte tím uvolnění dalšího jedu do rány).
 • Na místo je možné lokálně aplikovat mast s hydrokortizonem.
 • Dejte na ránu chladivé obklady mírnící otok a bolest.
 • V lékárně je možné bez předpisu koupit antihistaminika – pomohou snížit svědění, otok i kopřivku.
 • Při těžké alergické reakci je nutné podat adrenalin. Injekční pera by měli mít alergici u sebe. V ostatních případech jej aplikuje co nejdříve záchranná služba nebo nejbližší lékař.

Sluneční alergie

Sluneční alergie se nejčastěji projevuje na odhalených místech našeho těla – respektive tam, kam dopadly sluneční paprsky. Sluneční alergie má mnoho dalších názvů, jako například světelná kopřivka, sluneční dermatóza nebo solární  dermatitida. Vyrážka se typicky objevuje do několika hodin po slunění.

Projevy sluneční alergie
 • Svědění.
 • Červené mapy na kůži podobné slunečnímu úžehu.
 • Puchýře a zduřeniny především ve výstřihu, na krku, ramenou, pažích, nohách i nártech.
 • Někdy mohou být přítomny i celkové příznaky – bolest hlavy, únava, malátnost.

Výjimkou, kde se sluneční alergie nevyskytuje je obličej –  pleť na obličeji je po celý rok vystavena světlu i slunečnímu záření a tudíž je tzv. otužilá.

Co nám pomůže, když se alergie na slunce objeví

1. Celkové antihistaminikum (např. Claritine, Zyrtec) volně prodejné v lékárně. Zklidní alergickou reakci. Bereme je, dokud vyrážka nezmizí.

2. V případě, že vyrážka mokvá, pomůže tekutý nebo obyčejný dětský pudr (neparfemovaný, aby nedráždil).

3. Jakmile vyrážka zaschne, pokožku promazáváme, aby se zklidnila. Snažíme se předcházet vysoušení pokožky (mýdlo, chlor apod.).

4. Koupání v moři nás bude štípat. Pokud nemáte k dispozici na pláži sprchy, doporučujeme si vzít sebou na pláž láhev se sladkou vodou.

5. S dalším opalováním bychom měli být velmi opatrní. Postižená místa sluneční alergií bychom měli chránit oděvem.

shutterstock_273007613

Kopřivka se může vyvinout i na místech krytých oděvem, protože záření UV-A a viditelné záření může procházet i tenkou látkou. Paprsky určitých vlnových délek procházejí také sklem, a tak mohou kopřivku vyvolat i například za zavřeným oknem.

Sdílet článek pomocí:

O autorovi

Přidejte komentář

avatar
  Subscribe  
Upozornit na